Başka psikoloji

Selin KALABAŞ

Klinik Psikolog-Akademisyen  , Psikoterapist-Aile danışmanı

Çocuklarda Mastürbasyon

Çocuklarda görülen mastürbasyon, bireysel farklılıkları göz önünde bulundurduğumuzda genellikle 2-7 yaş arasında görülmektedir.  Çocuklar genital organlarını keşfetmeye başlarlar. Çocukluk mastürbasyonu, çocuğun cinsel organı ile oynaması, çocuğun bir yere sürtünmesi şeklinde görülmektedir. Yani çocuklukta görülen mastürbasyon, ergenlik öncesi bir çocukta cinsel organların kendi kendine uyarılması olarak tanımlanır.

Çocukluk mastürbasyonda görülen fizyolojik değişiklikler ve eşlik eden terleme, kızarma ve kas kasılma gibi semptomlarla yetişkinlerin mastürbasyon aktivitesine benzeyebilir fakat yetişkinlerde görülen cinsel deneyimler ile çocukluk mastürbasyonu karıştırılmamalıdır. Ayrıca bu değişiklikler bebeklerde ve küçük çocuklarda daha az fark edilir

Dikkat edilmesi gereken iki önemli nedeni vardır. Bunlardan ilki duygusal haz almak isteme ikincisi ise tıpkı parmağını emmeleri gibi stresli durumlarda kendilerini rahatlatmak istemeleriyle görüldüğü düşünülmektedir. Mastürbasyon davranışı görüldüğünde dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta da çocukların çevrelerindeki yetişkinlerin çocuklara bağırmaması, kızmaması ve söyledikleri söylemlere dikkat etmeleri gerekmektedir.

Çocukların davranışlarına müdahale etmeden bu davranışın altında yatan sebepleri anlamaya çalışmak önemlidir. Ayrıca ebeveynler bunun özel/mahrem olduğunu çocuğa öğretmeli ve çocuğun ihtiyacı dahilinde bu davranışı uygun ortamda (kendi odası, banyo) yapması gerektiği açıklanmalıdır. Çocuklar kendilerini rahatlatmak amacıyla mastürbasyon yapabilirler. Aşırı mastürbasyon davranışı görülüyor ve bununla baş edemiyorsanız mutlaka bir uzmana danışmalısınız.

Scroll to Top