Başka psikoloji

METROPOLITAN OKUL OLGUNLUĞU TESTİ

Çocukların okula, okulla beraber gelen kurallara ve öğrenim durumuna hazır durumda olup olmadıklarını kontrol edebileceğimiz bir testtir. Metropolitan okul olgunluğu testi ile çocukların psikolojik olarak ve diğer durumlar için ne kadar hazır olduğunu anlayabileceğimiz bir test olarak ön plana çıkmaktadır. Bu test Hildreth ve arkadaşları hazırlamıştır. Test daha sonrasında Türkçeye uyarlanmıştır. Metropolitan okul olgunluğu testi ortalama 30 dakika sürmektedir.

Metropolitan okul olgunluğu testi bölümleri

  • Kelime Anlama
  • Cümleler
  • Genel Bilgi
  • Eşleştirme
  • Sayılar
  • Kopya etme

6 bölümden oluşan bu test 100 maddede incelenebilirKelime anlama testi 15 maddeden oluşarak dili anlamaya yönelik bir testtir. Cümleler 14 maddeden oluşur ve çocuğa anlatılan cümleyi anlaması beklenir. Genel bilgiler 14 madde, çocukların günlük yaşantılarında kullanabileceği nesneler ön planda olarak uygulanmaktadır.

Eşleştirme 19 maddede ele alınır. Bu eşleştirme kategorisi önemli bir yere sahiptir. Çocuğun okuma yazma öğrenme durumunda büyük bir rol oynar. Test içerisinde şekilleri doğru şekilde eşleştiremeyen çocuğun okuma yazmada problemler yaşadığı gözlemlenmektedir.

Sayılar 24 madde olarak incelenir ve çocuğun sayılar ile olan bilgisine yönelik sorular işlenir. Kopya etme testi 10 maddeden oluşur. Çocuğun gördüğü çizimleri kopya etmesi ve algılama durumuna göre şekillendirmesi mevcut durum içerisinde beklenmektedir.

Bu uygulanan test içerisinde her maddeye verdiği doğru yanıt 1 puan olarak değerlendirilmektedir. Toplam puan sonucu yüksek olması çocuğunuzun okul olgunluğuna doğru orantılı bir şekilde göstermektedir. Testi yaptırmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz iletişim için mail adresimiz iletisim@baskapsikoloji.com veya soru sor sayfamızı kullanarak merak ettiğiniz soruları iletebilirsiniz. Hızlı iletişim için telefon üzerinden irtibat kurabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top