Başka psikoloji

WISC-IV (Zeka Testi)

WISC-IV (Zeka Testi) Pearson yayınevi tarafından 1979 yılında çıkarılmış olup, bugün Türkiye’de yaygın olarak kullanılan bir zeka testidir. Pearson yayınevi WISC-IV testini çıkarmıştır. Günümüzde yeni versiyonu olan bu test Türk Psikoloji Derneği tarafından tamamlanmadığından ülkemizde uygulanmamaktadır. Ülkemizde aktif olarak uygulanmaya devam eden test WISC-IV testidir.

WISC-IV BÖLÜMLERİ

 • Sözel zeka bölümleri

  1. Genel Bilgi
  2. Benzerlikler
  3. Aritmetik
  4. Sözcük Dağarcığı
  5. Yargılama
  6. Sayı Dizisi
 • Performans zeka bölümleri

  1. Resim Tamamlama
  2. Resim Düzenleme
  3. Küplerle Desen
  4. Parça Birleştirme
  5. Şifre
  6. Labirent

WISC-IV iki ana bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler, sözel zeka ve performans zeka bölümleri olarak ayrılmaktadır. İki ana bölüm kendi içinde 6 ya ayrılarak toplamda 12 adet test oluşturmaktadır. Bazı testler uygulanmak zorunda değildir. Fakat testlerin tamamının yapılması olumlu olarak geri dönüş sağlayacaktır.

WISC-IV testi 6 – 16 yaş arası çocuklar için uygulanır. Yukarıda belirtilen testlerde değerler düşük çıktığında bunlara yönelik uygulanabilecek birbirinden farklı işlemler bulunmaktadır.

Detaylı bilgi için iletisim@baskapsikoloji.com mail atabilir, Soru Sor menümüzden bizlere ulaşarak sorularınızı iletebilir. Hızlı randevu için telefon numaramız ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top